Kilka uwag o fototapecie

Fototapety jako dekoracja wnętrza zdobyły sobie popularność niejako ponownie. To produkt o długiej historii, który w pewnym momencie był synonimem tandety i złego gustu. Kiepski papier, słabe zdjęcia, druk niskiej jakości, więc to nie był produkt z górnej półki. Dzisiejsze fototapety to zupełnie inny wyrób, zwłaszcza fototapety drukowane na zamówienie (https://fototapety.art/).

Fototapety na zamówienie to wydruk w jednym egzemplarzu ze zdjęcia lub grafiki cyfrowej wybranej przez zamawiającego. Ponadto to zamawiający obrabia zdjęcie, w tym również kadruje. Określenie wymiarów gotowej fototapety konfiguruje ramkę kadrowania, więc jest to w sumie prosta czynność. Wydruk podobny do atramentowego, na grubym papierze, sprawia, że fototapeta jest trwała, kolory żywe i nasycone, nie blakną po latach. Sposób konfigurowania fototapety pozwala na personalizacje produktu w stopniu niedostępnych dla zwykłych fototapet. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z pewnych pułapek.

Po pierwsze sprawa kadrowania, w którego czasie można wybrać mały wycinek zdjęcia i wydrukować go na całej ścianie. W tym przypadku piksele mogą być powiększone dwukrotnie, a nawet więcej, co może być zbyt widoczne w gotowym wydruku fototapety. W dużych pomieszczeniach fototapetę ogląda się z odległości kilku metrów, w małych pokojach w mieszkaniu, nawet z odległości jednego metra i wtedy duże powiększenie jest niewskazane. Drugie niebezpieczeństwo to sposób oglądania zdjęcia i gotowej fototapety. Zdjęcie oglądamy i oceniamy w całości, fototapetę oglądamy kolejno fragmentami, które same w sobie muszą być interesujące. Nie mogą być nic nieznaczącą kolorową plamą na ścianie.